
TAKARÉKOSKODJUNK ENERGIAFORRÁSAINKKAL!
Roppant erdőtüzek, aszály, melegrekordok, olvadó gleccserek, emelkedő tengerszint. Évek óta érkeznek a vészjelzések, de a 2021-es év visszavonhatatlanul bizonyította: a klímaváltozás egyre fenyegetőbb valóság. Szerencsére tudatos lépésekkel még mindig sokat tehetünk környezetünk megóvásáért. Alábbi cikkünkben olyan hasznos tippeket gyűjtöttünk össze, melyek segítségével nemcsak erőforrásainkkal takarékoskodhatunk, de pénztárcánkat is kímélhetjük.
Takarékoskodjunk a vízzel!
Földünk ivóvízkészlete nem kimeríthetetlen, ezért fontos, hogy takarékoskodjunk a vízzel. Zárjuk el a csapot, amikor nincs szükségünk rá: így fogmosás, szappanozás közben, és zuhanyozzunk fürdés helyett, mert az jóval kevesebb vizet igényel. A csöpögő csapokat, WC-tartályokat javíttassuk meg. Ne folyó vízben mosogassunk, és használjunk víztakarékos mosógépet, WC-tartályt, szerelvényeket. Gyűjtsük össze az esővizet és azt használjuk öntözésre. A meleg nyári napokon reggel vagy este öntözzünk, mert akkor kevesebb a párolgás. Ha nem sajnálunk többet áldozni zöld mosogatószerre, a lefolyóba kerülő szennyvíz kevésbé veszélyezteti majd folyóink, tavaink élővilágát. Bár Magyarországon a víz rövidtávon nem fog elfogyni, némi szemléletváltással csökkenteni tudjuk vízszámlánkat, miközben a környezeti-éghajlati terhelésünket is mérsékeljük.
Fogyasszunk kevesebb áramot!
Amikor háztartási gépeket veszünk, figyeljünk oda, hogy a legkisebb energiafogyasztásút válasszuk. Komoly megtakarítást hoz, ha az elektromos eszközöket, berendezéseket nem hagyjuk készenléti üzemmódban, hanem használaton kívül kikapcsoljuk. A mobiltelefon töltőjét se hagyjuk bedugva. Az elektromos sütőt már a befejezés előtt 5-10 perccel kikapcsolhatjuk, így hagyjuk dolgozni az utóhőt. Használjunk energiatakarékos izzókat vagy LED égőket. Ha lehet, inkább természetes fénnyel világítsuk meg az otthonunkban lévő tereket, és mellőzzük a világítást a használaton kívüli helyiségekben. Függöny, sötétítő, redőny segítségével a nyári hónapokban csökkenthetjük a napsugárzás plusz melegítő hatását, télen pedig a hideg levegő beáramlását.
Fogyasszunk kevesebb gázt!
Főzéskor kevesebb gáz fogy, ha a gázrózsa lángja nem nyúlik túl az edény falán. Fedőt használva pedig akár feleannyi idő alatt is megfőhet az étel. A fűtő- és melegvizet készítő kombi gázkazánok nagyobb hatásfokkal dolgoznak, ha rendszeresen vannak karbantartva. Érdemes megfontolni a kondenzációs elven működő gázkazán beszereltetését is. Bár ehhez gyakran kéményátalakításra van szükség, az égéstermékekben távozó hőmennyiség visszanyerésével hosszútávon megéri az árát. Fontos megemlíteni a szigetelést is, hiszen az épület külső szigetelésével nagy mértékben csökkenthető az energiaszámla. Ehhez számos technológia érhető el, melyek régebbi épületekre is felhasználhatók.
Az energiatakarékos szemléletmódra történő átállás bármikor elkezdhető, és hatása már a következő hónap számláin érezhető. De ha a havi rezsiszámla kifizetése nem is okoz fejfájást, az élhetőbb környezet, a Föld erőforrásainak megőrzése a következő generációk érdekében is fontos szempont.